Яким транспортом тепер подорожуєте?
Після повернення в Україну ми розглядаємо тільки варіанти подорожі автомобілем.
Взагалі-то, коли плануємо поїздки, то ставимо собі ряд питань: по-перше - як ми доберемося до цієї країни? Якщо літаком, то це значить, що Чапаті доведеться здавати в багажний відсік - такий варіант подорожі точно не для нас.
По-друге, не менш важливе питання - чи є обов'язковий карантин для тварин? Наприклад, в Ісландії обов'язковим є 14 денний карантин для собак. Залишати Чапаті незрозуміло де і з ким ми не готові, тому такі країни для подорожей для нас теж відпадають.
І по-третє, аналізуємо ставлення до собак в культурі певної країни, чи є можливості для проживання і пересування з собакою. Якщо нас все влаштовує, збираємо пакет необхідних документів, сідаємо з собакою в машину і вирушаємо в нову подорож!
Чи є різниця між пакетом документів і щеплень для поїздки в Європу і, наприклад, в Індію?
Різниця між Європою та Азією просто колосальна, вона пов'язана з тим, що серед усіх країн ЄС - єдині правила щодо ввезення тварин. Більшість інших країн Європи теж орієнтуються на правила ЄС. Таким чином, ти один раз готуєш пакет документів і можеш об'їхати з ним хоч всю Європу. Але в азійських країнах свої правила і свої вимоги, які часом не піддаються логіці. Так, наприклад, Чапаті не має можливості побувати на своїй батьківщині! Тому що в Індію не можна ввозити тварин по туристичній візі господарів. Чим це обґрунтовано - невідомо нікому. Величезна різниця також полягає в тому, що знайти правдиву інформацію щодо ввезення тварин в країни Азії - це ціле розслідування. Лише у деяких азійських країн є державні сайти англійською мовою, де можна все детально вивчити. У більшості ж випадків доводиться "стукати в усі двері", щоб отримати необхідну інформацію.
Взагалі, практично всі країни вимагають наявність документа про щеплення на сказ і паспорт тварини міжнародного зразка. Обов'язковою вимогою є мікрочип і комплексні щеплення від чуми, гепатиту, парагрипу та парвовіруса. Практично завжди необхідно пред'являти дозвіл від країни-відправника на вивіз тварини, який потрібно отримувати заздалегідь. А в тих країнах, де давно відсутні випадки сказу тварин, вимагають наявність відповідного тесту, підтвердженого в акредитованій лабораторії. В Азії таких лабораторій немає, тож українцям пощастило, що є хоча б одна лікарня, що входить до списку затверджених в Європі. У інших країн також можуть бути свої специфічні вимоги, тут важливо детально розглядати правила кожної з них окремо.
А чи є спеціальна аптечка для вашої собаки?
Звісно. По-перше, є низка "маст-хев" препаратів і речей, які ми беремо в подорож завжди: обробка від бліх, кліщів, глистів; шампунь; пристосування для грумінгу і догляду за зубами - все це потрібно будь-якій собаці.
Стосовно аптечки, на мою думку ні в якому разі не можна збирати її за порадами блогерів або по чек-листам в інтернеті. Це може бути питанням життя і смерті. Свої особливості є у кожної собаки та свої небезпеки є у кожній країні. Наприклад, була ситуація, коли ми о 2 годині ночі, в сльозах, дзвонили нашому лікарю і благали хоч якось допомогти на відстані, але, на жаль, він нічого не міг зробити, окрім як наголосити який саме препарат нам потрібен. Тому раджу подбати про аптечку заздалегідь, збирати її з вашим ветеринаром, для вашої собаки та з урахуванням країни, якою ви збираєтесь подорожувати.
Рівень ветеринарії в країні призначення теж відіграє величезну роль. Чесно кажучи, коли ми подорожуємо країнами ЄС, ми збираємо тільки базові медикаменти, тому що впевнені, що нормальну ветклініку зможемо відшукати в будь-який час доби.